מפעל שמן מרוקאי 

חברת שמן מרוקאי ישראל הוקמה בשנת 2007 ונמצאת בבעלות פרטית. המפעל במעלות נפתח ביוני 2009 והועסקו בו 4 עובדים. מאז הוא בצמיחה וגדילה מתמדת.
המפעל מייצר מוצרי קוסמטיקה לטיפול בשיער. 99% מהתוצרת מיוצאת לחו"ל לאמריקה הצפונית והדרומית, אוסטרליה ואירופה, בשאיפה לייצא לעוד מדינות בעולם.
זה התחיל באקראי כאשר היזם והמשקיע מגיע לארץ לביקור מולדת בנהרייה ומתוודע ל"שמן ארגן" שהופץ במספרות בישראל באופן אישי על ידי יצרן פרטי שהזמין את השמן ממרוקו.
את השמן שלח לאשתו, בעלת מספרה בקנדה ומכאן החל והתגלגל, הוא גילה את העוצמה שבשמן לטיפוח השער והשאר היסטוריה.על מספר דברים עומד המפעל:טיפוח משאבי אנוש כמשאב אנושי והוא עומד בראש סולם העדיפויות.לעבוד מתוך צניעות ודרך ארץ אל האנשים ואל החומר.מקצועיות.יעילות.
כיום המפעל מעסיק 125 עובדים ומשתרע על 8500 ממ"ר,  גאוות המפעל היא העובדה שעל המוצר המוגמר מוטבעת בעברית המילה בס"ד, וליצור המקומי  מוטבעת המילה מעלות.מפעל שמן מרוקאי מצטיין בשני פרויקטים חינוכיים:האחד כולל לאברכים, שמרבית זמנם מקדישים ללימוד תורה ומקבלים מלגה למחייתם.והשני הוא מיזם אשר מעסיק 21 עובדים ממרכז "כוכב" לבעלי מוגבלויות.
המפעל אינו מתנהל מעצמו והאיש המוביל הוא איתן ארבל המנכ"ל יליד הרצלייה נשוי ואב לילד, ומתגורר בנהרייה. נעים הליכות, דיבורו רך וחיוכו לא מש מפניו. לאיתן עוצמה רוחנית המשפיעה על כל הסובב אותו, חרד לעובדיו ודואג להם כאב לבניו.
על כל אלה ועוד הנכם ראויים לכל שבח. פעילותכם למען הקהילה היא ביטוי לחתירה מתמדת למחוייבות, התורמת לבניית קהילה סולידרית ובעלת ערבות הדדית ועל כך תוענק לכם אות המצויינות.​

מפעל שמן מרוקאי

גב' פידא דכואר

פידא דכואר לבית ברהום נולדה בשנת 1982 בתרשיחא. חלומה להיות מורה בישראל ולעסוק בתחום החינוך המיוחד, מביאים אותה לסמינר גורדון שם היא מקבלת הסמכה למורה לחינוך מיוחד וטיפול בילדים באמצעות דרמה טרפיה.
הקשר שלה היום יומי עם תלמידים, בעלי צרכים מיוחדים בחיוך המיוחד, העצימו בה את המודעות שיש לסייע לקהילה וכך היא מוצאת את עצמה מתנדבת בסיירת הורים, למניעת אלימות בקרב בני הנוער, טיפול בילדים נזקקים, בית חם לנערה במצוקה, ותורמת להם מזמנה מעבר לשעות העבודה.
בשל פעילותך ההתנדבותית למען הקהילה בעיר, אשר נעשית במסירות ובהתמדה ללא לאות ובצנעה במשך שנים. על רוח התנדבות זו של הקניית ערכים לאהבת האדם, אשר מהווה סמל ודוגמא לאזרחות טובה ולמופת בעשייה, יוענק לך "אות המתנדב".​

גב' פידא דכואר

מר זרח בן אלוש

רב אדם יקרא איש חסדו, ואיש אמונים מי ימצא" (משלי פרק כ' פסוק 6)
מה יותר קל? לעשות מה שחייבים או לעשות מעבר למה שחייבים? לפי זרח קל יותר דווקא לעשות מעבר למה שחייבים.
כך הוא זרח, נותן מעבר למחויבות.
זרח בן אלוש נולד בשנת 1956, למשפחה בת 10 אחים, ממושב צוריאל, להורים דור שני במושב. האב יליד טוניס והאם ילידת מרוקו שנישאו והיו לחקלאים.
זרח מתגייס לצה"ל ועם שחרורו עבד בקק"ל כמפעיל טרקטורים כבדים, הוא אב לשלושה ילדים.
זרח עבר לגור במעלות לפני כשחלוש שנים ומאז הוא מתנדב, עם אחרים בעמותת "אמת וחסד" המסייעת למשפחות אבלות. הוא עושה מעבר למה שמחייבים ועושה חסד עם משפחות אבלות. ערך עליון זה הוא רכש מבית אביו נסים ז"ל ואימו מזל שעשו מצוות כל חייהם.
בשל פעילותך ההתנדבותית למען הקהילה, הנעשית במסירות  ובהתמדה ללא לאות ובצנעה במשך שנים, על רוח התנדבות זו של הקניית ערכים לאהבת האדם, אשר מהווה סמל ודוגמא לאזרחות ולמופת בעשייה, יוענק לך "אות המתנדב".​

מר זרח בן אלוש

מר אלביר (אלברט) אנדראוס

אלברט אנדראוס נולד בשנת 1961 בכפר תרשיחא. בתום לימודיו התיכוניים ולאחר שנת התנסות בעבודות מזדמנות התחיל את לימודיו באסף הרופא במגמה סיעודית והוסמך לאח. רעייתו לעתיד, הנאא, למדה באותה מסגרת. הם נישאו ולהם 3 ילדים.
המשפחה הצעירה חזרה לתרשיחא ואלברט עובד בבית חולים מזרע ומכאן הדרך קצרה לתפקיד בכיר במרפאה לבריאות הנפש.
אלברט, בעל הכרה עמוקה ותחושה של שליחות בעבודתו, והקשר יומי עם מטופליו הסיעודיים, הביאו אותו להסתכלות רחבה ומעמיקה לבחון את צורכי הקהילה, לאתר את מוקדי ההתנדבות ולתרום מזמנו, ממרצו ואף מכספו.
בשנת 1988 הוא ואחרים יזמו את הקמת תזמורת תרשיחא למוסיקה ערבית, אלברט הקדיש לה 18 שנים.
יזם והקים עם אחרים את סיירת ההורים, הוא נציג ציבור בהקמת בית חם לנערה, מתנדב במעון לילדים בתרשיחא, מסייע לילדים למשפחות נזקקות בלימודי המחשב.
אלברט מאמין בעשייה למען הציבור, מקדיש את עצמו בהתנדבות למען הקהילה ונתינתו אינה מותנת ומתוך אהבה. בשל פעילותך ההתנדבותית למען הקהילה בעיר, אשר נעשית במסירות ובהתמדה ללא לאות ובצנעה במשך שנים. על רוח התנדבות זו של הקניית ערכים לאהבת האדם, אשר מהווה סמל ודוגמא לאזרחות טובה ולמופת בעשייה, יוענק לך "אות המתנדב".​

מר אלביר (אלברט) אנדראוס

מר ג'רי בן חמו

בשנת 1952 הגיעה משפחת בן חמו מהעיר מרקש שבמרוקו, להתיישב בכפר תרשיחא. עם הקמת המעברה הם עוברים לצריף ועם הקמתו של הישוב מעלות בשילהיי 1957, עוברת המשפחה להתגורר בדירת חד קומתיים, במשק עזר, השכונה הראשונה במעלות.
ג'רי נולד בשנת 1966 כשהמשפחה מנתה 7 נפשות. ג'רי רכש את השכלות במעלות במקצוע מסגרות, מבנים, וקונסטרוקציות. את שירותו הצבאי עשה כתותחן. כיום הוא נשוי למיכל ולהם 2 ילדים.
למשפט "חסד של אמת" י משמעויות רבות והוא קשור בבקשת יעקב מיוסף לפני מותו: "ויאמר לו אם נא מצאתי חן בעיניך שים נא ידך תחת ירכי ועשית עמדי חסד ואמת"
פעילותו ההתנדבותית של ג'רי בן חמו מבטאת למעשה את המובן של מעשה חס שלא על מנת לקבל שכר. לכן אין לו קשר בהכרח רק עם חסד שעושים עם המת, אלא גם על החסד שעושים עם החי.
בהתנדבותך ג'רי, הנך מהווה משענת וניחומים לאבלים שיקירם הלך לעולמו ונוכחותך בקרבתם נותנת להם משנה כוח. הנך סמל ודוגמא לדור הצעיר לעשות מעשה חסד ואמת ובאהבת האדם באשר הוא אדם, וסמל ודוגמא לאזרחות טובה ולמופת. בשל פעילותך זו יוענק לך  "אות המתנדב".​

מר ג'רי בן חמו

גב' בת שבע טייב

הגברת בת שבע טייב לבית חסון היא מעמודי התווך של הזיכרון הקולקטיבי ומנציחה ת חללי צה"ל שנפלו במערכות ישראל בבית החייל במעלות.
בת לויקטור חסון, שעל שמו נקרא אחד הרחובות במעלות, ציוני רב פעלים, שנרצח בידי מחבלים בדרכו לעבודה בגוש תפן. בת שבע ספגה והתחנכה על ערכי הציונות ואהבת המולדת והנתינה, כמו חסון ז"ל, שלימד אותה מה היא משמעותה של הקרבה.
נולדה בשנת 1952 בצפת ועברה עם הוריה להתגורר במעלות ב 1963. את לימודיה התיכוניים מסיימת וממשיכה ללמוד הוראה עד להסמכתה כמורה בכירה לתואר ראשון באורנים ללשון וספרות ותואר שני במדעי ההתנהגות. נשואה לשמעון טייב ולהם 5 ילדים, בת שבע היא סבתא ל – 9 נכדים.
הזיכרון נוגע בה ומאיץ בה לפרוץ לתודעת הציבור וזאת כאשר לקחה על עצמה לנהל, בהתנדבות את בית יד לבנים ולהנציח את הלוחמים, ומעל הכל ללמד את מורשת הקרב ותולדות הזיכרון. בת שבע הפכה את המקום למצבה חיה עלת תכנים חינוכיים.
היא מביאה איתה רוח זיכרון רענן ויוזמת מפעלים חינוכיים, התכנסויות והרצאות ללימוד משניות, להאזנה לסיפורי גבורת החיים, ומעל הכול הוצאת חוברת "במעלות קדושים" שנכתבה כולה על ידי תלמידים מכל בתי הספר במעלות, בתחום חקר האנדרטאות ביישוב.
בשל פעילותך ההתנדבותית למען הקהילה בעיר, אשר נעשית במסירות ובהתמדה ללא לאות ובצנעה לאורך זמן. על רוח התנדבות זו של הקניית ערכים לאהבת האדם, אשר מהווה סמל ודוגמא לאזרחות טובה ולמופת בעשייה, יוענק לך "אות המתנדב".​

גב' בת שבע טייב

מר יצחק ורדי

יצחק ורדי (ברדא) מתנדב באין ספור ארגונים המסייעים לזולת. משנת 1988 לזכותו נזקפות 24 שנות עשייה, תרומה לקהילה ונתינה אין סופית למען דבר אחד בלבד – רווחת הנזקק.
יצחק נולד בטוניס למשפחה בת 6 נפשות. התחנך בבית רווי אהבת ישראל שהניע  את המשפחה לעלות ארצה בשנת  1951 היישר למעברת פרדס חנה אל העוני המייסר של תקופת הצנע, והמצוקה הכלכלית. במעברה עוצב אופיו המיוחד ברצון והבטחה אישית לסייע לכל נזקק.
דרכו אל ההצלחה עברה מהמורות ואף על פי כן, בצעדים בטוחים הוא סיים את לימודיו בישיבה תורנית, ועוד קודם התגייסותו לצה"ל, הוא הוסמך כמורה.
יצחק סיים את שירותו הצבאי בדרגת סגן אלוף, ויצא בשליחות מיוחדת לזאיר שבאפריקה. למעלות הוא הגיע בתפקיד מנהל בנק הפועלים.
יצחק נרתם ללא תנאי לפעילות ציבורית והתנדבות באגודה למען החייל, באגודה למלחמה בסרטן, במטה חירום בעת המלחמה. כמרצה לעולים חדשים, חנך תלמידים, הסיע ילדים לכל מקום שנתבקש התנדב בקהילה תומכת וידיד למשפחה, ובמסגרת זו מסייע רבות בחלוקת מזון למשפחות, לבודדים, לנכים, לנזקקים ועוד... ועוד...
ערך ההתנדבות יקר בעינך ובשל כך פעילותך הבלתי נילאת והמתמשכת למען הקהילה בעיר, הנעשית במסירות ובהתמדה ללא לאות ובצנעה במשך שנים.
על רוח התנדבות   זו של הקניית ערכים לאהבת האדם, אשר מהווה סמל ודוגמא לאזרחות טובה ולמופת בעשייה, מוענק לך "אות המתנדב".

מר יצחק ורדי