ד"ר יצחק אוחיון

ד"ר יצחק אוחיון הינו איש אקדמיה ובעל תארים בחינוך, מדעי ההתנהגות ודוקטורט בנטורופתיה. 
הוא נולד בעיר סלה שבמרוקו בשנת 1946 למשפחה בת 8 נפשות. בשנת 1958 בהיותו בן 12 עלה ארצה עם הוריו ו-5 אחיותיו, והגיע הישר למעלות. בארץ נולדו לו 4 אחים נוספים. יצחק נשוי לסוזי, ויש להם 5 ילדים ו-12 נכדים.
מיד עם שחרורו מצה"ל החל יצחק את לימודיו בתחום החינוך באוניברסיטת חיפה. עם סיום לימודיו החל לעסוק בהוראה ולימד במשך 10 שנים בבית ספר יהלום. 
הוא ניחן באישיות כריזמטית ויצירתיות רבה, והודות לניסיונו המקצועי הרב, התמנה ע"י ראש המועצה למנהל מחלקת החינוך בעיר בשנת 1976. במהלך כהונתו בתפקיד דאג לצייד את כל מוסדות החינוך במחשבים, הקים את השירות הפסיכולוגי, קידם את בנייתו של בית ספר אורט מעלות, והשיק את פרויקט הרווחה החינוכית ושיקום השכונות. 
עם סיום התפקיד חזר לשורשיו והפעם כמנהל בית ספר יהלום. תחת ניצוחו קיבל בית הספר את פרס שר החינוך ופרס הסתדרות המורים. 
עם צאתו לפנסיה לא נח על זרי הדפנה וכיהן כמנהל מכללה, מנהל מתנ"ס גרס, מנהל מולטי סנטר ואף יזם פרויקט המסייע לציבור המורים והגננות במעלות-תרשיחא להשלים את מסלול הלימודים לקבלת תואר ראשון.
כיום פועל יצחק לקידום פרויקטים רבים למען תושבי מעלות מתוך דאגה, אהבה ורצון לתת לקהילה. פרויקטים אלה כוללים את הקתדרה לבריאות הציבור- חשיפת הציבור לרופאים בכירים בנושאי בריאות שונים, שובך יונים - יעוץ וליווי של זוגות צעירים טרם הנישואין, והנחיית ערב יום הזיכרון לחללי צה"ל, כפי שהוא נוהג לעשות מזה 40 שנה. 
בעקבות כל עשייתו המבורכת מונה השנה ד"ר יצחק אוחיון ע"י ראש העיר ליו"ר המועצה העירונית להתנדבות. במועצה זו חברים כל ארגוני ההתנדבות בעיר, ומטרתה לקדם את הפעילות ההתנדבותית בעיר ולבנות חברה אזרחית טובה וחזקה לרווחת תושביה.
על כל אלה מוענק לד"ר יצחק אוחיון אות יקיר העיר מעלות-תרשיחא – ובפרט על תרומתו המיוחדת לחברה ולקהילה בשנת 2016​

דר יצחק אוחיון

רשת "אורט ישראל"

רשת "אורט ישראל" הוקמה בשנת 1949 ומספר חבריה ובוגריה כיום עולה על 500,000. זוהי הרשת החינוכית הגדולה ביותר במדינת ישראל, והיא מנהלת יותר מ-200 מוסדות חינוך ב-55 רשויות מקומיות: בתי ספר תיכוניים, בתי ספר תעשייתיים, מרכזי חינוך, מכללות טכנולוגיות להנדסאים ומכללות אקדמיות להנדסה. כל תלמיד תיכון עשירי במדינת ישראל לומד באחד מבתי הספר של רשת "אורט".
ארגון "אורט ישראל" פועל במעלות-תרשיחא כבר מעל ל-30 שנים ואפשר לומר שהוא הפך לחלק בלתי נפרד מה-DNA של העיר.
עד הקמת ביה"ס התיכון "אורט" במעלות-תרשיחא נאלצו ילדי העיר לנסוע באוטובוסים לבתי ספר תיכוניים אחרים, בנהריה ובערים ויישובים רחוקים יותר. הקמתו של בית הספר אפשרה לכל ילדי מעלות-תרשיחא ללמוד בעיר ובישיבה התיכונית אף לומדים תלמידי חוץ רבים.
רשת "אורט" והעומדים בראשה שותפים נאמנים בעשייה החינוכית במעלות-תרשיחא. הרשת שותפה בבניית הרצף החינוכי ומשקיעה משאבים רבים גם בבתי הספר היסודיים, מאחר שתלמידי היסודי הם אוכלוסיית העתיד של בתי הספר התיכוניים.
מנכ"ל "אורט", מר צביקה פלג, הוא ידיד נאמן של מערכת החינוך. אזנו קשובה ובכל עת הוא מוכן לעזור בעצה ובמימון פרויקטים חינוכיים להעצמת החינוך במעלות-תרשיחא. בנוסף לכך, לקח מנכ"ל הרשת חלק בהקמתה של ישיבה תיכונית בעיר יחד עם ראש העיר וראש ישיבת ההסדר במעלות. ישיבה זו הפכה לשם דבר באזור ותלמידים רבים מתדפקים על דלתותיה. גישה ערכית זו של המנכ"ל הדביקה ומדביקה את כל בעלי התפקידים הבכירים ב"אורט", והסמנכ"לים והמנהלים האזוריים רואים במעלות-תרשיחא בית חינוך מועדף.
על עבודת הקודש הזו ועל הליווי הצמוד והתומך של הרשת בעיר הוחלט להעניק ל"אורט ישראל" את אות יקיר העיר מעלות-תרשיחא לשנת 2016.​

מר צביקה פלד, רשת אורט ישראל