משרד התיירות ועיריית מעלות תרשיחא מקדמים תכנית להפיכת אגם מונפורט למרכז התיירות והנופש הגדול בגליל, תוך שמירה על עקרונות האקולוגיה. העירייה הגישה תכנית לבניית 700 חדרי מלון, 12,000 מ"ר מסחר ו-2,000 יח"ד סביב האגם. העירייה ורשות מקרקעי ישראל ישקיעו בתשתיות תב"ע ונוף של האגם כ-120 מיליון שקל ובנוסף צפויות השקעות פרטיות בהיקף של כחצי מיליארד שקל. התב"ע בוצעה ע"י משרד מילוסלבסקי. המתחם כולל גם את פארק האקסטרים הגדול בישראל, רחוב מפלים אקולוגי וחווה חקלאית אקולוגית.

לחצ/י לצפייה: אגם מונפורט- תכנון עתידי 

"בואו לראות את המפכה בשטח"

בימים אלו אנו בעיצומו של ביצוע שלב א' - הפיכת האגם לפארק תיירות אקולוגי לאומי בהשקעות של 45 מיליון שקלים (מתוך היקף פרויקט כולל בהשקעה של 184 מיליון שקל).

התכנון

הביצוע

ציר מפלים אקולוגי

הקמת הרחוב התבססה על מערכת מים שיוצרת תחושה של נחל עם מפלים הזורם אל האגם, לצד גלריות אמנים, גלידריות, בתי קפה וחנויות קונספט, בתצורה של מכולות מעוצבות על ידי חברת BOXES. רחוב המפלים יחבר את מתחם האגם עם שכונת "נוף אגם" היוקרתית אשר בפיתוח. רחוב המפלים תוכנן ע"י אדריכל הנוף אמיר בלום ועופרה צמחי מים.

פארק אקסטרים

בחורש הוקם פארק האקסטרים הגדול בישראל שמשתרע על שטח של 3 דונם. במסגרתו נבנו מתקני חבלים ראשונים מסוגם בישראל, בהשראת פארקים בגרמניה והולנד. הפארק הוקם ע"י העירייה בשת"פ עם משרד התיירות, רשות מקרקעי ישראל, המשרד לפיתוח הנגב והגליל, משרד החינוך,  קק״ל והקרן לשיקום שטחים פתוחים. 

שדרוג האמפיתיאטרון

כיכר פיסול וסדנאות אמנים

העשרה אקולוגית ביולוגית של האגם ושיפור איכות המים

מי האגם יטופלו במסגרת פרויקט גדול לטיפול אקולוגי עם שתילות נרחבות של צמחיה רטובה -  wetland, אשר ישפרו את צלילות המים והמגוון הביולוגי ויבוצע טיהור מי הנגר המזינים את האגם במסננים ביולוגיים.

חווה חקלאית אקולוגית

מרכז חינוכי – קהילתי במימון משרד החינוך. לצד המרכז החינוכי יוקם מרכז קהילתי וחוגי הפתוח לכלל הציבור ולתיירים. שלב א' של הפרויקט הסתיים והחווה פעילה ובעתיד נחל בפיתוח כלל 7 הדונמים המוקצים לחווה אקולוגית מהגדולות בישראל.

בתי מלון וחדרי אירוח

התכנית החדשה תוכננה בהשראת עיר החוף קסיס בדרום צרפת ותגדיר, לצד מספר מלונות יוקרה, גם מתחמים קטנים של מלונאות ומסחר. במתחמים הקטנים יוקמו מלוניות, חלקן הגדול בנות 3 כוכבים, מה שיאפשר תמחור אטרקטיבי שימשוך קהלים רחבים מכל רחבי הארץ.  לצד המלונות, בשלוחה הסמוכה לאגם ממזרח, מתוכננת בניית 1,700 יחידות דיור חדשות וממערב 200 יחידות דיור נוספות. 

כבר היום נבנה במתחם מלון ספא יוקרתי בבעלות האחים עמאר. היזם רני צים רכש 22 דונם על שפת האגם ובכוונתו להקים מלון בן 300 חדרים עם מרכז קונגרסים ומרכז מסחרי של כ- 7000 מ"ר עם 24 חנויות לאורכו של האגם. במסגרת התכנית ייבנה גם מלון חדש, גדול וייחודי שישווק בהמשך - מלון השמורה בוואדי כזיב, שיסווג ברמה A וישנה את פני תיירות היוקרה בגליל.

מטרתה של התכנית החדשה היא לבסס את אגם מונפורט כמרכז אזורי של תיירות פנאי, נופש וספורט, שיהווה מנוף תיירותי וכלכלי לרווחת תושבי האזור. במסגרת התכנית, עיריית מעלות תרשיחא דאגה לכלול שימושים מעורבים עם שטחי תיירות ומסחר השזורים במערך של שטחים פתוחים, טיילות ואזורי שהייה ובילוי בטבע, לטובת ניצול אופטימלי של הקרקע. מתחם אגם מונפורט בא לתת פתרון לתייר הלן בגליל, אך נדרש לנדוד מרחקים גדולים בין מקום הלינה לאטרקציות. המתחם יאפשר לתייר ללון במקום במגוון רמות מלונאות לפי כיסו ולצרוך בילוי ואטרקציות מבלי לצאת מהמתחם בכלל, עם אטרקציות ובילוי מכל סוג: אקסטרים, רומנטיקה, קולינריה, טיול בטבע- נחל כזיב השופע מים, אמנות, חוויה אקולוגית בחווה החקלאית אקולוגית, צפרות ועוד.