דלג לתוכן העמוד

זפינה פורטונה כהן

זפינה פורטונה כהן
נהרגה בפעולת איבה 

זפינה פורטונה כהן

בת ו
נפלה ביום כ"ג באייר תשל"ד (15/5/1974)
מקום מנוחתה

סיפור חייה

זפינה (פורטונה) נולדה בשנת תרצ"ט (1939).

התגוררה בעיר מעלות. הייתה נשואה ליוסף (ז'וז'ו) כהן, ואמם של בייה, אלי ויצחק. זפינה ומשפחתה נודעו ביישובם כאנשים שעמלו קשה לפרנסתם, ושידעו ליהנות מתוצר עמלם.

לפנות בוקר יום רביעי כ"ג באייר תשל"ד (15.05.1974) חצתה חוליה בת שלושה מחבלים את הגבול מלבנון, ועשתה את דרכה לעבר מעלות. בשעה שלוש וחצי הגיעו אנשי החוליה לעיר, אחרי שרצחו בדרך תושבת מפסוטה, והחלו לדפוק על דלתות הבתים, בתקווה שמישהו יפתח להם את הדלת.

בהגיעם לבית משפחתה של זפינה, משפחת כהן, הצליחו המחבלים לפרוץ את הדלת. זפינה מיהרה להסתיר את בנה התינוק, יצחק, מתחת למיטה. מייד לאחר מכן נורו למוות זפינה, בעלה יוסף (ז'וז'ו) ובנם אלי בן הארבע. הבת הגדולה, בייה, נפצעה מהירי פצעים קשים ונזקקה לאשפוז ממושך. רק יצחק, שהוסתר בידי אמו, לא נפגע מן הירי.

לאחר הטבח בביתה של זפינה, המשיכו המחבלים והגיעו לבניין בית הספר "נתיב מאיר", בו ישנו באותה עת תלמידי בית ספר מצפת, שהיו בטיול שנתי. המחבלים חטפו את כל התלמידים במקום ודרשו שחרור מחבלים כלואים תמורת שחרור התלמידים. בשעות אחר הצהריים של אותו יום ערך צה"ל פעולה לשחרר את בני הערובה, במהלכה ירו המחבלים בתלמידים ורצחו 22 מהם.

זפינה (פורטונה) הייתה בת 35 במותה, הותירה שני ילדים. היא הובאה למנוחות בבית העלמין במעלות, לצד בעלה ובנה.

זכויות יוצרים לאתר לעד, לזכר האזרחים חללי פעולות האיבה, הוקם על ידי המוסד לביטוח לאומי של מדינת ישראל

מקום מנוחתה

זפינה פורטונה כהן
בת 35 בנופלו
מקום מנוחתה
אזור: כהנים
שורה: 1

הדלקת נר לזכר הנופל