דלג לתוכן העמוד

מלכה מלי אמרוסי

מלכה מלי אמרוסי
נהרגה בפעולת איבה 

מלכה מלי אמרוסי

בת שושנה ומאיר
נפלה ביום כ"ג באייר תשל"ד (15/5/1974)
מקום מנוחתה בית העלמין צפת - חדש

סיפור חייה

מלכה (מלי), בת מאיר ושושנה, נולדה בב' באייר תשי"ט, (10.05.1959), בצפת. הייתה תלמידה במגמת תפירה בתיכון דתי בעירה.

ביום רביעי לפנות בוקר, כ"ג באייר תשל"ד, (15.05.1974), חצתה חוליה בת שלושה מחבלים את הגבול מלבנון לעבר העיר מעלות. בשעה שלוש וחצי הגיעו אנשי החוליה לעיר, אחרי שרצחו בדרך תושבת מפסוטה, והחלו לדפוק על דלתות הבתים, בתקווה שמישהו יתפתה ויפתח להם את הדלת. בהגיעם לבית משפחת כהן, הם הצליחו לפרוץ את הדלת ולרצוח שלושה מיושבי הבית.

משם המשיכו המחבלים והגיעו לבניין בית הספר נתיב מאיר, בו ישנו באותה עת תלמידי בית ספר מצפת שהיו בטיול שנתי, בהם גם מלכה. הם ריכזו 85 מהתלמידים בכיתות העליונות ודרשו שחרור של מחבלים מהכלא בישראל תמורת שחרור התלמידים.

במשך כל אותו היום נערך משא ומתן. גולדה מאיר, ראש הממשלה דאז, סרבה להיכנע לדרישות המחבלים והדגישה כי צה"ל לא ייכנע. מספר דקות לפני השעה שש בערב, הוחלט לנסות ולשחרר את בני הערובה בכוח. במהלך החילוץ, בטרם הספיקו החיילים לפגוע במחבלים, פתחו המחבלים באש תופת על הילדים והטילו לעברם רימונים. 22 מתלמידי בית הספר נרצחו ועשרות רבות נפצעו. כמה מהתלמידים כנראה נהרגו מאש כוחות צה"ל.

מלכה, שנפצעה אנושות מהירי, הובהלה לבית חולים בצפת, שם הוצא מראשה כדור של תת מקלע עוזי. מבית החולים בצפת היא הועברה לבית חולים רמב"ם בחיפה, אך בדרך נפטרה מפצעיה.

מלכה הייתה בת 16 במותה. היא הובאה למנוחות בבית העלמין בצפת.

זכויות יוצרים לאתר לעד, לזכר האזרחים חללי פעולות האיבה, הוקם על ידי המוסד לביטוח לאומי של מדינת ישראל

מקום מנוחתה

מלכה מלי אמרוסי
בת 16 בנופלו
מקום מנוחתה בית העלמין צפת - חדש
אזור: מעלות
שורה: 1

הדלקת נר לזכר הנופל